Ağaç Dövmesinin Anlamı

Ağaç dövmeleri tek bir anlamı olmayan ve basit gibi görünse de derin bir anlam taşımaktadır. Anlamını tek bir kalıba sığdırmak neredeyse imkansızdır. Çünkü ağaç her toplum ve kültürde anlamının değiştiği bir sembol halindedir. Tarih olarak geçmişe gidildiğinde ağaç; Çin tarihinde ruhu ve yaşamı temsil ederken Mısırlılar için ağaç yaşam ve ölüm sembolüdür. Birçok kültürde ağaçların meyve vermeleri onların bereket sembolü haline getirdiği gibi Budistler için de aydınlanmanın noktası olan ağaçlar nedeniyle kutsal bir anlamı bulunmaktadır.

Mitolojide de ağaç için birden fazla anlam bulunmaktadır. Hayat ağacı, yaşam ağacı gibi tanımlarda mitolojik ifade olarak yer almaktadır. Ağaç için en çok ölümsüzlük ve sonsuzluğun tanımları mitolojide yer almaktadır. Bir kısmında ise evrende yer alan tüm varlıkların tek bir yaşam kaynağına bağlı olmasını ağaç ile anlatmaktadırlar.

Görüldüğü gibi ağaç dövmesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Tek bir anlamı olmaması gibi aynı zamanda ince bir özen ile daha özel anlamlar da katabilirsiniz. Yaşam, ölüm, sonsuzluk, doğum, bereket gibi anlamlarının yanında daha ayrıntılı anlamlar da taşıyabilmektedirler. Örneğin kökleri açık olarak istediğiniz bölgeye yapılan ağaç dövmeniz sağlam duruşu ve zorluklar karşısında ayakta kalacağınızı anlatmaktadır.

 • Kavak ağaçları; hayatınızda yer alan ya da alabilecek olumsuz her şeye karşı dik durmanın sembolü olurken kimi inanış içinde müziği ya da ölümü temsil etmektedir.
 • Sedir ağacı genellikle inançların içinde yer almaktadır ve bu nedenle kutsallığı ile ön plandadır.
 • Elma ağacının anlamı ise bilginin bir sembolü olmaktadır. Havva ve Adem’i düşünerek elma ağacı dövmesi için yasak ve çekici olan bir dövme diye de düşünülebilir.
 • Kayın ağacı; refah, huzur ve bilgeliğin sembolü olarak dövmeler için oldukça fazla tercih edilmektedir.
 • Defne ağacı, azim ve zaferi temsil etmektedir.
 • Meşe ağaçları bir cesaret ve özgürlük sembolüdür.
 • Kül ağaçları bazı inanışlara göre maneviyatın simgesi olarak adlandırılmaktadırlar.
 • Porsuk ağaçları ise dirilme ve yaşama dönüş anlamlarının karşılığıdır.
 • Huş ağaçları da dirilme ve yenilenmenin sembolü olarak bilinirler.

Ağaç Dövmesi Modelleri

Ağaç ilk akla geldiğinde basit bir dövme gibi görünebilir ancak bunu detaylandırmak dövmenizi uygulayacak kişinin elindedir ve tabi ki seçtiğiniz modelin de burada etkisi önemlidir. Siyah, sade bir  dövmesi modelleri çoğu zaman ilk tercih olmaktadır. Ancak bu noktada sınırlı kalmak istemiyorsanız sizin için sıra dışı modeller de mevcuttur. Geçici dövmenizi yaptırmaya karar verdikten sonra detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir. Bunun sebebi de ağaç sembolünün basit ve tek bir anlam içermemesinden kaynaklıdır.

 • Boyunun arka tarafı yani ense için seçilen minimal ağaç dövmeleri son zamanların popüler seçimleri arasında yer almaktadır. Özellikle bu modelleri kadınlar tercih etmektedir.
 • Gösterişli bir dövme tercih ediyorsanız bunun için sırt bölgeniz ya da sırt bölgenizin orta bölümünü kullanabilirsiniz.
 • Kol bölgesi, dövme tercihi için klasik bir tercih haline gelmiştir. Hayat ağacı ya da palmiye ağacı gibi dövme modellerini kolunuzda rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Tercihiniz bileğiniz olacak ise ağaç dövmeleri sizin için en uygun seçenek olabilir. Anlamına göre seçtiğiniz bir modeli minimal bir çizimle bileğinizde kullanabilirsiniz. Oldukça şık durmaktadırlar.
Altın Oran

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir