Güç, cesaret ve liderliğin sembolü denildiğinde akla ilk gelen aslan dövmesi olacaktır. Ormanların kralı olan aslanlar antik zamanlardan bu günlere dek sembol olarak kullanıldıkları her ortamda gücün temsili olmuşlardır. Mitoloji, efsane, öykülerde, masallarda, filmlerde ve birçok uygarlığın sembolünde de aslanların seçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bugün dahi güçleri ile anılmaktadırlar. Onların gösterişli birer canlı olması da dövme sanatında vazgeçilmez olmalarını sağlamıştır.

Aslan Dövmelerinin Anlamları

Geçmiş dönemlerde sadece güç ve korkutucu tarafları ile ön plana çıkmamışlardır. Aynı zamanda aslan sembollerinin asaleti de onların kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bazı inanışlara göre aslan sembolünü her gün görmek kişinin cesaretini ve özgüvenini de artırmaktadır. Aslan dövmesi de bu durumda her gün görebileceğiniz en pratik uygulama olacaktır. Aslan dövmelerini erkekler daha çok yaptırıyor gibi düşünülüyor ancak bu yanlış bir düşünceden fazlası değildir. Kadınlar arasında da dövmeler için aslan sembolleri kullanmak oldukça popüler bir tercih halindedir.

Söz konusu aslan sembolleri olduğunda akla ilk gelen anlamlar güç ve cesaret olmaktadır. Yine de bu harika hayvanları birkaç kelime ile anlatmak onlara haksızlık olacaktır. Her bölgede, uygarlıkta ve tarihin her döneminde onlar için farklı tanımlarda ortaya atılmıştır. Mitoloji de bir savaş tanrısı olarak geçmesi bunun en güzel örneklerinden olacaktır. Çinliler ise aslan sembollerinin koruyucu olduğuna inanarak, en çok saraylarında kullanmışlardır. Efsanelerde kralları temsil eden hayvanlar tabi ki aslanlar olmuşlardır. Astrolojide bir burcu temsil eden de aslandır. Bu yüzden aslan dövmesine karar vermeden önce onları araştırmanız gerekebilir. Sizi yansıtacak olan bir modeli seçtikten sonrası ise kendinizi profesyonel bir dövmeciye emanet edebilirsiniz.

Aslan Dövmesi Modelleri

Aslan dövmesi için olmazsa olmaz görünen ilk detay aslanların gösterişli yeleleridir. İster siyah mürekkep isterseniz aslanların göz ve yele gibi detaylarını ortaya çıkaracak olan renkli modelleri tercih edebilirsiniz. İsteğiniz aslan sembolünü vücudunuzda taşımak olduğunda farklı renklerle dövmenizi tamamlamak isteyebilirsiniz. Tüm modeli farklı renklerle ön plana çıkarabilir ya da aslanın gücünü, korkutuculuğunu belirmek için ağız, göz gibi bölgelerinin renklendirildiği modelleri kullanabilirsiniz. Tabi gölgeli dövme modellerini de incelemeden karar vermemelisiniz.

Aslan denildiğinde her ne kadar gösterişli modeller akla gelse de aynı şekilde minimal dövme için de aslan dövmelerini tercih edebilirsiniz. Minimal dövmeler aslanların gücünü ve modellerini basit kılmayacaktır. Özellikle son yıllarda sadelik ve nesnelliğin ön planda olduğu düşünülürse siz de dövme modellerinizi seçerken bu akıma ayak uydurabilirsiniz.

  • Sırt bölgesi; aslanları tüm ihtişamı ile resmetmek için en doğru alan olabilir. Sırtınızın ortasında sadece aslanın yüzünün göründüğü bir model seçebilir ya da aslanın tüm bedenini gösterecek dövme modellerini bu bölgede kullanabilirsiniz.
  • Omuz bölgesi de sırt bölgesi gibi büyük aslan dövmeleri için kullanılabilecek alanlardır.
  • Göğüs için de geçici aslan dövmeleri oldukça fazla ilgi görmektedir. Sırt bölgesi gibi göğüs içinde tüm ihtişamı ile bir aslan sembolünü kullanabilirsiniz.
  • Kollarınız için daha ufak modelleri seçmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle renklerle detaylandırılmış dövmeler bu bölgelerde daha fazla ilgi görmektedir.
  • Bir takım taraftarı olabilir ya da burcunuzun simgesini taşımak istiyorsanız parmaklarınızı dövme için kullanabilirsiniz. Yüzük yerine dövme modasının da günümüzde yer almasıyla parmaklara olan dövmeler orijinal bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir