Anka kuşu dövmesi, hem kuşun tasarımı hem de anlamı bakımından oldukça çok sevilen bir dövme türüdür. Anka kuşu, bir diğer adıyla zümrüdü anka kuşuhüma kuşutuğrul kuşuphoenix gibi bir çok adla anılmaktadır. Bu efsanevi kuş, çok uzun yıllar yaşayabilmekte ve tüylerinin güzelliği ile dillere destan olmaktadır.

Efsaneye göre anka kuşu ölümüne yakın zamanlarda çalılardan bir yuva yapar ve güneşin bu çalıları yakmasıyla kendi sonunu hazırlar. Daha sonra aradan 3 gün geçtikten sonra küllerinden yavru bir anka kuşu doğar ve böylece sonsuz ömrü devam eder.

Görüldüğü gibi anka kuşu dövmesi anlamı yeniden doğuş demektir. Küllerinden doğma anlamı taşır. Yeniden doğma, yenilenme, arınma anlamları taşır, spiritüel olarak reenkarnasyon olarak bilinir. Anka kuşu dövmesini yaptırmak için bir başka neden ise, hayatında çok sevdiği kişiyi kaybedenlerin, onları anka kuşu dövmesi ile vücutlarında ölümsüzleştirdikleri anlamı taşımaktadır. Anka kuşu dövmesi sembolik olarak çok güçlü ve güzel anlamlar taşıdığı için oldukça çok tercih edilen bir dövme modelidir.

anka kuşu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir